URZĄDZENIA
DO STEROWANIA INSTALACJAMI
OGRZEWANIA, WENTYLACJI
I KLIMATYZACJI


 

POMIARY CIEPŁA I CHŁODU

Pomiary ciepła i chłodu Oferujemy liczniki do pomiaru ciepła i chłodu do budynków jedno i wielorodzinnych, budynków użyteczności publicznej i przemysłu. Ciepłomierze i chłodomierze z przetwornikami przepływu tachometrycznymi i ultradźwiękowymi o zakresie przepływów nominalnych qp=0,6 do qp=60 m3/h. Charakteryzują się niezwykłą trwałością i dokładnością pomiarową. Ciepłomierze/chłodomierze zależnie od typu mogą być doposażone w moduły komunikacyjne z różnymi protokołami komunikacyjnymi do systemów zdalnego odczytu czy BMS.

Oferujemy na bazie urządzeń SIEMENS systemy zdalnego odczytu wskazań liczników ciepła i chłodu, wodomierzy w budynkach wielorodzinnych, apartamentowcach, budynkach komercyjnych, systemach ciepłowniczych w przemyśle.
System M-bus jest tzw. otwartym systemem odczytywania i przesyłania danych z liczników ciepła (a także z liczników innych mediów) oraz komunikowania się z tymi licznikami. Przekaz danych odbywa się zgodnie z wymaganiami normy PN EN 1434.

System M-Bus umożliwia zdalny odczyt i transmisję wskazań (danych) z liczników poprzez przetwornik sygnału i centralę komunikacyjną. Jeśli ilość wszystkich liczników, podłączonych do magistrali M-Bus, nie przekracza 250 sztuk – stosuje się przetwornik WZC-P250. Dla ilości do 60 liczników stosuje się przetwornik WZC-P60. Obydwa przetworniki wymagają zastosowania centrali OZW10.

Jeśli zaś ilość liczników nie przekracza 5 sztuk – stosuje się tylko centralę OZW111 bez ww. przetworników. Do systemu M-Bus firmy Siemens mogą być również przyłączane liczniki wody, gazu, jeśli są przystosowane do pracy w systemie zgodnym z Normą Europejską EN 1434 3. Możliwy jest odczyt także licznika (np. wodomierzy) za pośrednictwem konwertera sygnału AEW310.2. Do zdalnego systemu odczytu można mieć dostęp z poziomu komputera wyposażonego w oprogramowanie ACS790 (w komplecie z OZW10).

Ciepłomierze ultradźwiękowe UH50:

 • Klasa metrologiczna 2, godny z dyrektywą MID
 • Ciśnienie nominalne w zależności od wersji PN16, PN25. Zasilenie bateriami (6, 11, 16 lat) lub sieciowe (24V AC/DC, 230V AC)
 • Zakres pracy 5 -130°C (150°C przez 2000 h). Stopień ochrony IP54
 • Opatentowana konstrukcja przetwornika DuraSurface (dla qp ≤ 2,5 m3/h) zapewniająca mniejszą wrażliwość na zanieczyszczenia oraz wieloletnią dokładność pomiaru
 • Przetworniki wykonane w całości z metalu dla zapewnienia najwyższej trwałości
 • Dowolność montażu – brak konieczności stosowania odcinków prostych przed i za ciepłomierzem Detekcja zanieczyszczeń przetwornika przepływu oraz sygnalizacja zapowietrzenia instalacji
 • Duże możliwości przeciążania – do 2,8 qp krótkotrwałe i 2,0 qp bez ograniczeń czasowych
 • Moduł komunikacyjny: możliwość doposażenia w M-bus, Modbus RTU, pętla prądowa, Moduł impulsowy

Ciepłomierze ultradźwiękowe ULTRAHEAT 2WR6- precyzyjny pomiar w małych instalacjach:

 • samocentrujący uchwyt osi upraszcza montaż i uruchomienie
 • dokładny pomiar i niezawodność za atrakcyjną cenę
 • dowolność montażu – brak konieczności stosowania odcinków prostych przed i za ciepłomierzem
 • detekcja zanieczyszczeń przetwornika przepływu
 • przetworniki wykonane w całości z metalu dla zapewnienia najwyższej trwałości
 • możliwość zamówienia wersji na powrót oraz zasilanie
 • wersje specjalne do pomiaru chłodu
 • zdalny odczyt po magistrali M-Bus

Ciepłomierze ultradźwiękowe T230

Nowy typoszereg licznika ultradźwiękowego do budownictwa mieszkaniowego. Korpus przetwornika wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Wersje na ciepło lub chłód. Dodatkowe zalety to automatyczna samodiagnoza pracy, brak konieczności stosowania odcinków stabilizujących przed oraz za licznikiem. Złącze optyczne wg EN 62056–21.Zakres stosowania przetwornika przepływu: 5...90 °C.

Ciepłomierze mechaniczne WFM21

Licznik mechaniczny dedykowany do budownictwa mieszkaniowego i małych układów rozliczenia zużycia ciepła i/lub chłodu w budynkach użyteczności publicznej. Wersje na ciepło oraz ciepło i chłód. Dostępne z komunikacją M-bus (moduł komunikacji wbudowany na stałe w licznik). Dodatkowe zalety to automatyczna samodiagnoza pracy z wyświetlaniem kodów stanów awaryjnych, konstrukcja licznika odporna na manipulacje, pomiar przepływu odporny na pole magnetyczne, rozbudowana pamięć wraz z funkcją liczby kontrolnej oraz czytelny wyświetlacz. Może być stosowany jako wersja kompaktowa lub rozdzielna. Zakres stosowania przetwornika przepływu: 1...90 °C.

Ciepłomierze mechaniczne WFM 5

Nowy typoszereg licznika mechanicznego do budownictwa mieszkaniowego. Korpus przetwornika wykonany z metalu. Wersje na ciepło. Dostępne z opcjonalną komunikacją M-bus lub radiową do odczytu w systemie walk-by (moduł komunikacji podłączany do licznika. Dodatkowe zalety to parametryzacja i odczyt dodatkowych danych poprzez złącze optyczne IrDA, konstrukcja licznika odporna na manipulacje, pomiar przepływu odporny na pole magnetyczne, funkcja liczby kontrolnej, czytelny wyświetlacz. Zakres stosowania przetwornika przepływu: 15...90 °C.

Podzielniki WHE:

 • dwuczujnikowy WHE502
 • dwuczujnikowy do odczytu radiowego WHE552

Nasza oferta ciepłomierzy, liczników ciepła i chłodu kierowana jest do klientów ze Śląska i okolic miast Katowice, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Chorzów, Świętochłowice, Tychy, Mysłowice